Комунальне некомерційне підприємство

“Світловодська центральна районна лікарня"

Світловодської міської ради

Увага!

Сайт знаходиться

в стадії реконструкції!

Хто повинен лікувати хворих,

якщо їм показана госпіталізація в стаціонар?

 

   Минулий 2020 рік подарував нам багато сюрпризів, в тому числі й не приємних: один з них - так званий коронавірус, який змусив тремтіти майже усю земну кулю.

 

   Питання: що робити, щоб не захворіти; що робити, якщо захворіли; як довго можуть зберігатися антитіла до COVID-19, якщо перехворіли; та від чого це залежить, все це є одними з найактуальніших у сьогодні. По кожний з цих пунктів можна відповідати годинами, але я хочу зупинитися на двох останніх питаннях. Хто повинен лікувати хворих, коли хворому показана госпіталізація в стаціонар та що таке взагалі імунітет до вірусу, як розібратися в усіх цих аналізах на COVID-19, щоб не витрачати зайвих грошей та сил. Отже, коли людина захворіла, та має підвищену Т тіла, вона по-перше не повинна виходити з дому, найперше, що потрібно зробити- встановити контакт зі своїм сімейним лікарем та дотримуватися його порад. Якщо Т тіла не знижується протягом 4-5 діб, зазвичай це є сигналом для додаткових обстежень хворого, але ви повинні пам'ятати, що усі дії до додаткових обстежень, як то: аналіз крові, рентгенологічне дослідження легень, в умовах сьогодення, виконує сімейний лікар і звернення самотужки до санпропускників стаціонару тільки марнує час і нерви хворого та родичів. В умовах пандемії госпіталізація на ліжко насамперед регламентована Міністерством охорони здоров'я і не може виконуватись без певних попередніх аналізів. Це - аналіз ПЛР на виявлення самого вірусу COVID-19,або імуноферментний аналіз на наявність антитіл до COVID-19 в крові людини. Позитивні аналізи на наявність вірусу, або ранньої стадії захворювання унеможливлюють госпіталізацію пацієнтів у відділення загального профілю. Такі пацієнти повинні лікуватися в інфекційному відділенні. Ці заходи направлені на попередження розповсюдження інфекції серед хворих стаціонарів, які як відомо є найбільш вразливою до вірусу категорією людей.

   З часом іде реформування системи охорони здоров'я, розподіляються функції, які виконує той чи інший лікувальний заклад, з'являються додаткові методи лікування та обстеження в лікарнях. І якщо виявлення вірусу методом ПЛР реакції виконується в м. Кропивницький, а відбір матеріалу виконується в амбулаторіях сімейних лікарів, то аналіз на антитіла до вірусу тепер виконує лабораторія Світловодської ЦРЛ. Як розібратися в цих аналізах? Спробуємо разом.

Коли в організм проникають «чужі», організм намагається виставити першу лінію оборони якомога швидше. Шукати антитіла в цей момент не варто. Вони останні хто приходить на поле бою з інфекцією. Перші антитіла можна виявити десь на 5-7 день захворювання. Це імуноглобуліни А і виявити можна їх не в усіх людей. А от на 14 день при наявності якісного тесту антитіла можна виявити май же в усіх хворих і називаються вони імуноглобуліни М. Саме їх може визначити наша лабораторія Світловодської ЦРЛ. Цей аналіз став можливий завдяки нещодавно придбаному обладнанню. Антитіла першої хвилі живуть не довго, їхнє коротке життя йде на те щоб зупинити наступ вірусу. Якщо реакція організму завершувалась би на першій хвилі, ми б справді виявилися беззахисними перед вірусом. Але на підході друга хвиля захисту. Деякі антитіла першої хвилі трансформуються в «довгожителів». Формуються антитіла - імуноглобуліни G, їх також можна визначити в лабораторії ЦРЛ м. Світловодська.

   Є досить різні данні про довго тривалість імунітету до sars COVID-19, розбіжності дуже великі. Хтось стверджує про строки до 4 місяців, але останнім часом все більше вчених схиляються до думки про 8-9 місяців, все ж треба зазначити, що пройшло дуже мало часу з початку масового захворювання цією хворобою і питання імунітету ще тільки вивчаються.

  В інформаційних системах поширюються відомості про повторне зараження вірусом, але треба зазначити, що це пацієнти,в яких були скриті генетичні поломки імунної системи, які в звичайному житті не давали про себе знати. Зазвичай імунна система людини здатна протистояти корона вірусу і вдруге не пропустить удар. Треба сказати, що людство вже зустрічалося зі смертельними вірусами. Наприклад, вірус іспанки, який до речі був більш смертельним. Двадцять відсотків випадків іспанки були летальними, 20 мільйонів людей померло. На щастя, корона вірус не такий вражаючий, а ми стали більш обізнаними, маємо більш вдосконалені методи діагностики та лікування зараз.

 Тому хочу закінчити на оптимістичній ноті. Сподіваюсь, що ми навчимося на своїх помилках: не будемо нехтувати засобами захисту, будемо дбати про свій імунітет, вести здоровий спосіб життя відмовлятися від шкідливих звичок. А якщо трапиться захворіти, то не будемо панікувати, а будемо лікуватися, а не чекати що «саме пройде», будемо співпрацювати з сімейним лікарем, а не бігти на санпропускник та визивати швидку. Будемо вчасно та правильно обстежуватись, щоби правильно лікуватися.

Будьмо свідомі, обізнані та здорові!

Ірина Коваленко,

завідувач відділення терапевтичного профілю.