Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Екзотичні хвороби в Україні

Опубликовано 31 7 18

 

Якщо ви вважаєте, що мешкаєте в місцевості з помірним кліматом і тим самим захищені від екзотичних хвороб – ви помиляєтеся!

Галина ТАЛАЛАЄВАГалина ТАЛАЛАЄВА

В Україні в 2017 році дирофіляріоз місцевого характеру виявлявся на 19-ти адміністративних територіях, де було зареєстровано 79 випадків (0,19 на 100 тис. населення). В Кіровоградській області в 2017 році зареєстровано 4 випадки захворювання дирофіляріозу, що становить 0,2 на 100 тис. населення. В Світловодську та Світловодському районі випадки захворювання дирофіляріозу не зареєстровані.

Дирофіляріоз — небезпечний природно-осередковий трансмісивний гельмінтоз собак і кішок, який супроводжується тяжкою патологією всіх систем організму, включаючи головний мозок і очі. На дирофіляріоз також хворіє людина, яка безпосередньо від собак і кішок не заражається. Назва захворювання перекладається з латинської як «зла нитка» і означає глистну інвазію, що передається через кров після укусу інфікованого від собаки комара.

Ще років 15 тому про таке захворювання в Україні ніхто не чув. Його й досі вважають рідкісним і асоціюють із суто тропічною недугою. В Україні випадки захворювання пов’язані зі збільшенням кількості бродячих тварин, погіршенням санітарних умов, відносним потеплінням клімату й активізацією переносників. У підвалах багатоквартирних будинків — постійна сирість, річки забруднені, а це ідеальне середовище для розмноження комарів. Сприяє розвитку гельмінтозу і температурний режим.

Захворювання проявляється вісцеральною формою, яка спричиняється личинками гельмінтів тварин, що мігрують у внутрішніх органах, та ураженням шкіри, очей, мозку.  Ушкодження спричиняються мігруючими личинками гельмінтів.

Дирофілярії - це тонкі ниткоподібні нематоди білого кольору, довжина тіла статевозрілих самок досягає 135- 300 мм.

Внутрішній дирофіляріоз

Внутрішній дирофіляріоз діагностується як легеневе захворювання, яке проходить у більшості випадків безсимптомно. Патологічні зміни виявляються випадково під час рентґенологічного обстеження або після проведення операції у зв'язку з підозрою на злоякісне новоутворення. Іноді хворі відзначають біль у грудній клітині, рідше кровохаркання. Рентґенологічно визначаються монетоподібні ураження в легенях - кулеподібно обмежені вузли діаметром 1- 2 см.

Підшкірний дирофіляріоз

Клінічні прояви у людей дуже різноманітні та пов'язані з локалізацією дирофілярій у шкірі та підшкірній жировій клітковині, тканинах очниці та оболонках внутрішніх органів. Перша ознака захворювання - безболюче або болюче пухлинне утворення у шкірі та інших тканинах.

З моменту зараження до утворення пухлини проходить звичайно не менше 1 міс, а іноді до 2 років. Перші симптоми захворювання - безболісна пухлина, у місці локалізації якої відчувається свербіння і печія різного ступеня інтенсивності. Характерним симптомом захворювання є міграція гельмінта, що проявляється в пересуванні чи ущільненні пухлини під шкірою. Відстань, на яку переміщається гельмінт, складає від декількох до десятків сантиметрів, швидкість міграції до 30 см за добу.

Біля 50 % зареєстрованих у людини випадків припадає на дирофіляріоз органів зору. У деяких пацієнтів виникає відчуття чужорідного тіла в оці. Характерні гіперемія шкіри повік, птоз і блефароспазм. Під шкірою утворюється гранульома або пухлина. Деякі пацієнти помічають присутність живої ниткоподібної нематоди в кон'юнктиві.

Специфічною ознакою дирофіляріозу є відчуття ворушіння або повзання живого «черв'яка» всередині ущільнення, пухлини або підшкірного вузла. Інколи відмічається сильний біль у місці знаходження гельмінта з іррадіацією по ходу нервових стовбурів.

Діагноз дирофіляріозу іноді встановлюють на операційному столі, коли живий гельмінт виходить на поверхню з ураженої тканини самостійно або видаляється хірургом при ревізії або при випадковому розтині тканини (циста, гранульома). Видаленого гельмінта транспортують в 50% розчині етилового спирту в лабораторію для дослідження.

Лікування і профілактика

Лікування дирофіляріозу у людей проводиться оперативним втручанням шляхом видалення особини паразиту або призначають препарати, які містять альбендазол (ворміл, медизол, немозол).

Особиста профілактика, як і інших трансмісивних захворювань, полягає в захисті від укусів комах за допомогою репелентів та інсектицидів (ефективне використання електрофумігаторів з інсектицидними таблетками або рідинами, інсектицидних спіралей), носіння спеціального одягу, накидок на голові, засітчення вікон і дверей.

Заходи в осередку інвазії включають боротьбу з комарами, виявлення та дегельмінтизацію інвазованих домашніх собак, запобігання контакту комарів з домашніми тваринами та людиною.

            Районний інфекціоніст 

Галина Талалаєва