Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Які захворювання можуть викликати укуси кліщів

Опубликовано 10 05 19

          

     Ареал іксодових кліщів покриває всю територію України. Ризики піддатися нападу кліща роду Ixodes є на будь-якій зарослій лісом, чагарником або травою місцевості. Кліщі віддають перевагу місцям проживання, що зберігають високу вологість повітря.

     Найчастіше кліщі зустрічаються на галявинах і лісових узліссях з щільною рослинністю, в листяних лісах, на незатоплюваних заплавах річок і берегах озер. У хвойних лісах кліщі також можуть зустрітися, особливо на завалених сухостоєм ділянках, які створюють необхідний мікроклімат. Кліщі концентруються на межі рослинності – часто це виявляються стежини і дороги.

     Останніми роками кліщі все більше поширюються у великих містах, освоюючи парки, сквери, майданчики для вигулу собак. Для початку активності кліщам необхідно, щоб грунт прогрівся до +5-+7ºС. Перші випадки укусів кліщів, у залежності від регіону, зазвичай фіксуються в березні-травні. По  м.Світловодську та району перші випадки укусів кліщів були зафіксовані наприкінці лютого. Це можна пояснити раннім теплом. В теплу,сонячну погоду кліщі найбільше активні, ніж в пахмурні дощові дні. За чотири місяці цього року в поліклініку звернулося 4 людини для отримання профілактичного курсу лікування.      

     Захворювань на хворобу Лайма в 2019 році не було зафіксовано. За 2018 рік хворих було 14 пацієнтів.

     Заразитися можна не лише під час кровосмоктання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

     Не усі кліщі переносять збудників захворювання. Водночас, існують такі небезпечні захворювання, як кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо.

     Першими проявами хвороби Лайма є кільцеподібна еритема ‒ типовий первинний прояв бореліозної інфекції. Це почервоніння шкіри, яке з’являється навколо місця укусу кліща і поширюється від нього у вигляді кола, діаметром щонайменше 4–5 см.  Якщо ви помітили щось схоже, але в іншому місці, слід також звернутися до лікаря-інфекціоніста.

     Вас міг вкусити інший кліщ, ви просто цього не помітили.

     Почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі та млявість - ці симптоми можуть з’явитися через 2-3 тижні після укусу. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м'язів, нервової і серцево-судинної системи і, навіть, до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

     В Україні місцеві випадки кліщового вірусного енцефаліту серед людей раніше реєструвалися майже щорічно в АР Крим та Волинській області. За останні 5 років випадки захворювання реєструються спорадично. Щорічно із укусами кліщів до закладів охорони здоров’я звертаються в середньому близько 20 тис людей.

     В нашій місцевості при лабораторному обстеженні кліщів не було виявлено в них вірусу енцефаліту та марсельської гарячка.

     Найкращий спосіб боротьби із захворюваннями, як відомо ‒ профілактика. Тому перед походом до лісу або парку максимально закривайте тіло, використовуйте спеціальні аерозолі для відлякування кліщів. Для своєчасного виявлення кліщів необхідно кожні дві години в лісі та після виходу з нього проводити само- та взаємообстеження. Якщо кліщ все-таки вчепився, краще видаліть його в лікувальному закладі. Адже інфікування може статися через неправильне видалення паразита, коли його ненароком причавити. Вдаватися до самопорятунку можна лише у крайньому разі.

     Після того, як ви витягли кліща, варто відвідати лікаря-інфекціоніста. Для призначення профілактичного лікування. Але коли такої можливості немає, треба спостерігати за місцем укусу протягом трьох тижнів. Якщо з’явилася кільцеподібна еритема ‒ слід одразу ж звернутися до лікаря.

  

Будьте здорові!

  

  

Районний інфекціоніст                                                              Галина Талалаєва