Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Меланому неважко виявити в начальній стадії

Опубликовано 20 05 19

          

     

         На обліку в Світловодській ЦРЛ перебуває 46 осіб з новоутвореннями шкіри.

         З поміж усіх злоякісних новоутворень злоякісні  пухлини шкіри посідають третє місце після раку шлунку і легень.

         Злоякісна меланома  виникає з меланоцитів – клітин, що  виробляють пігмент меланін.

         Спричинити виникнення новоутворень можуть вроджені і набуті пігментні плями – невуси.

         Основними факторами, що сприяють розвитку меланоми, є  сонячна радіація, солярії, іонізуюче опромінення, хронічне подразнення, опіки (особливо сонячні), обмороження, хімічні, температурні, механічні травми невусів, неякісні косметичні процедури.

         Сприяти активації переродження може статеве дозрівання, вагітність, клімакс, похилий вік – все це відноситься до критичних періодів. Найчастіше меланома зустрічається на шкірі голови, шиї, грудей, кінцівок.

         Головними ознаками меланоми є прискорений ріст родимки – більше 6-7 мм в діаметрі, асиметричність, нерівність країв, неоднаковий колір ( від коричневого, сірого, рожевого, червоного, блакитного до чорного кольорів), поява зони запалення по краях, кровоточивість та свербіж новоутворення, відсутність волосся.

        Меланома має гірший прогноз у блондинів, рудоволосих, зі світлими очима, у осіб з множинними родимками (більше 50-ти), великою кількістю веснянок. Рідко зустрічається у темношкірого населення.

        Діагностика меланоми проводиться  за допомогою дерматоскопії, яка робить прозорим роговий шар епідермісу шкіри, хоча остаточний діагноз встановлюється лише після видалення новоутворення, за допомогою гістологічного обстеження.

        Лікування: хірургічне, комбіноване з радіо- і хіміотерапією.

        Слід пам’ятати, що  при появі метастазів, шанси хворого на одужання знижуються.

        Крім меланоми існують інші різновиди раку шкіри, які є не менш  агресивними, в т.ч. плоскоклітинний рак або базаліома, що  проявляється у вигляді тріщини або виразки, яка довго не загоюється.

        ПРОФІЛАКТИКА: необхідно обмежити перебування під сонячними променями в обідні часи (з 11.00 до 16.00 год.), прикривати ділянки шкіри від прямих сонячних  променів, використовувати сонцезахисні креми з фактором захисту не менше 15, регулярно оглядати свою шкіру або звертатись за консультацією до лікарів-дерматологів та лікарів-онкологів.

         

Лікар-дерматовенеролог

Світловодської ЦРЛ                                                                Наталія Біляєва