Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Наркоманія - глобальна проблема сучасності

Опубликовано 18 06 20
     
   

   

Наркоманія - психічний розлад, зумовлений залежністю від наркотичного засобу або психотропної речовини внаслідок зловживання цим засобом або цією речовиною.

     26 червня багато країн світу відзначають Міжнародний день боротьби із зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом.

     У світі нараховується біля 250 млн. хворих на наркоманію, від якої щодня помирають понад 300 осіб. В Україні оціночна кількість людей, які вживають наркотики ін’єкційно становить 317 000 осіб (на підконтрольній території України), з них споживачів лише опіоїдів – 200 661 особа (63,3% від загальної кількості), 38 674 особи – споживачі стимуляторів (12,2% від загальної кількості), 77 665 осіб практикували змішане вживання наркотичних речовин (24,5%).

     Наркоманія – це виклик всьому людству і кожній сім’ї окремо. І від того, як ми на нього відповімо, залежить наше майбутнє. Уперше більшість людей вживає наркотики добровільно, із різних причин, але повторне вживання може призвести до змін у мозку, у результаті чого людина може бути не здатною опиратися інтенсивному потягу до наркотичних речовин.

     Передбачити, чи стане людина залежною від наркотиків, неможливо. На формування залежності впливає багато чинників, і що більше факторів ризику має людина, то більша ймовірність того, що прийом наркотиків може призвести до залежності.

     Фактори ризику, що впливають на формування залежності, можна розділити на кілька груп:

     1.Біологічні. Гени, з якими народжується людина, відіграють значну роль у формуванні залежності. Окрім того, мають значення стать, етнічна приналежність і наявність супутніх психічних захворювань (депресія, тривожні розлади тощо).

     2. Соціальні. Наркозалежною стає людина, яка не знайшла себе в особистому житті, позбавлена належної уваги, співчуття, дружби, ніжності, розуміння, любові. Людина, яка погано керує своїми емоціями, ладна під впливом несподіваної ситуації або розчарування впасти у відчай, паніку, тугу. Людина, яка є розумово, а головне, духовно, культурно, емоційно недостатньо розвиненою, яка не знайшла свого покликання, своєї справи. Людина, яка з дитинства живе лише для задоволення своїх суто егоцентричних бажань, яка не вміє робити правильний вибір навіть у дрібницях, постійно залежить від оточуючих, а звідси – постійно комусь наслідує. Людина зі слабкою волею, нездатна відмовитися від цигарки, випивки і від уколу.

     3.Еволюційні. Генетичні чинники і фактори навколишнього середовища взаємодіють з критичними етапами розвитку в житті людини та впливають на ризик появи наркозалежності. Вживання наркотиків у будь-якому віці може призвести до залежності, але що раніше воно починається, то більша ймовірність переростання його у залежність. Особливо це стосується підлітків: області їхнього мозку, що контролюють прийняття рішень, судження і самоконтроль, ще розвиваються, тож підлітки можуть бути особливо схильними до ризикованої поведінки, зокрема вживання наркотиків.

     Зовнішність людини, яка постійно приймає наркотичне зілля, є далекою від привабливості: гнилі зуби, жовтянично-сіра шкіра, обличчя з ранніми зморшками. Прийом наркотику обов'язково призводить до зміни у психіці людини, що проявляється в грубості, байдужості до оточуючих, жорстокості, складнощами в спілкуванні. Поведінка наркозалежного настільки залежить від цього відчуття миттєвого задоволення, що змусити його осмислити небезпеку, що загрожує, неможливо. Через певний час настає такий момент, коли наркотики потрібні йому зовсім не для веселого настрою, а для підтримки нормального самопочуття. Життя без них стає неможливим.

     Хоч історія боротьби зі зловживанням наркотиками, їх поширенням і контролем оборотів продажу триває вже більше ста років, наркоманія залишається однією з найстрашніших бід сучасності.

     Наркоманію без перебільшення можна назвати найнебезпечнішим явищем нашого століття. В її підступні мережі з кожним днем потрапляє все більше людей, які намагаються втекти від проблем і стресів. Але ціна такої втечі виявляється занадто високою, і результати експерименту над собою здебільшого виявляються незворотними.   

     Вирішення проблеми наркоманії  - це першочергове завдання органів державної влади та громадян. Однак, зазвичай в нашій країні про серйозні проблеми згадують лише у пам’ятні дати.

                

Районний нарколог 

КНП «Світловодська ЦРЛ» СМР                                           Тетяна Донець