Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

2019 рік – початок реформи вторинної ланки

Опубликовано 08 02 19

Наприкінці 2017 року стартувала медична реформа, яка знайшла підтримку Кабінету Міністрів України та Президента. Реформа розрахована на 2018-2020 роки.

В 2018 році реформувалась первинна ланка – це  центр первинної медико-санітарної  допомоги. Але і в 2019 році центр буде розширяти спектр надання безкоштовних медичних послуг. В 2019 році МОЗ України та Національна служба здоров’я визнали пріоритетними  в реформуваннях  вторинної ланки.  В усій країні до 1 липня 2019 року планується реформування амбулаторно-поліклінічної служби. Це вузькі спеціалісти, які працюють в поліклініці Світловодської ЦРЛ та денних стаціонарах. Концепція реформування  передбачає основні принципи – гроші ходять за пацієнтом. Це означає, що вже в  другому півріччі  кожен вузький спеціаліст отримає від держави кошти за кількість проконсультованих та пролікованих пацієнтів. Вони направляються від лікарів загальної практики сімейної медицини.

Що стосується денних стаціонарів, то фінансування з 1 липня  буде здійснюватися  за державні кошти за кількістю пролікованих хворих, а не за кількість ліжок розгорнутих в цих стаціонарах. Порожні ліжка фінансуватись не будуть.

В 2019 році  реформа не стосуватиметься цілодобових стаціонарів. З ними планується визначитися в 1 січні 2020 року, а це означає, що  наприкінці 2019 року також буде проведений аналіз експертною групою національної служби здоров’я щодо  доцільності утримання цілодобових ліжок у тій кількості, яка зараз існує, бо лікарі стаціонарів будуть також отримувати  державні кошти за  кількістю пролікованих хворих.  В цьому і полягає основна ідея реформи на всіх рівнях.

Що стосується кадрової ситуації, то вона одна з найкращих в області. В Світловодській ЦРЛ працює 107 лікарів, укомплектованість штатних посад лікарями становить 98,4%, в т.ч. 33 особи мають вищу кваліфікаційну категорію (30,8 %), 36— першу (33,4 %) та 13-  II категорію (12,1%). Лікарня забезпечена середніми медичними працівниками на 100,0%: з 261 працівників 105 - мають вищу кваліфікаційну категорію (40,2%), 57 осіб - І категорію (21,8%) та 45 - II категорію (17,2%).

В процесі реформування слід приділити увагу лікарям, які з різних причин своєчасно не пройшли курси удосконалення та атестацію в департаменті охорони здоров’я ОДА, але таких у лікарні 2-3. Ще є час це виправити.

На протязі 2019 року скорочення денних стаціонарів поліклініки та цілодобових стаціонарів Світловодської ЦРЛ не заплановано.

Слід зазначити, що  концепція реформування   охорони здоров’я в  разі її  зволікання  автоматично лягає тягарем на  місцевий бюджет. Навіть, якщо надходження до місцевого бюджету вдвічі зростуть, цього не вистачить  утримувати галузь, тому реформа не має зворотнього процесу, хоча я не виключаю, що в процесі реформування вона буде змінюватись, сподіваюсь, на краще.

Хочу зазначити, що в разі своєчасного неприйняття важливих рішень, зумовлених  реформою,  місцева громада ризикує потрапити в ситуацію, яку потрібно буде вирішувати дуже швидко і  ймовірно  з негативними фінансовими наслідками.

Головний лікар

Світловодської ЦРЛ                                 Юрій Котенко