Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Вакцинація – єдиний шлях вберегти дитину від небезпечних інфекцій

Опубликовано 08 05 19

          

Щороку близько 1,7 мільйона дітей помирають від хвороб, які можна було ефективно й безпечно попередити за допомогою вакцинації. Всі діти мають право на вакцинацію, і це право забезпечується державою. Вакцинація або імунізація – це введення в організм вакцини, після чого у людини виробляється імунітет – несприйнятливість до відповідного інфекційного захворювання. Будь-яка вакцина містить або ослаблені нешкідливі, або неживі різновиди тих мікроорганізмів, які викликають певне захворювання. Вони не здатні викликати захворювання, але у відповідь на їх введення організм дитини виробляє антитіла, які й забезпечують захист, або як його називають – імунітет.

В Україні використовуються високоефективні й безпечні вакцини, які пройшли контроль якості, мають відповідну реєстрацію і дозвіл на застосування. На всіх етапах виробництва, транспортування, зберігання та використання вакцин дотримуються вимоги температурного режиму, які забезпечують їх збереження і безпеку. До проведення щеплень допускаються тільки ті медичні працівники, які пройшли спеціальну підготовку. Відмова від вакцинації піддає дитину ризику небезпечних інфекцій, які можуть призвести до інвалідності або навіть смерті. Будь-яке щеплення в сотні разів безпечніше, ніж захворювання, від якого воно захищає.

Програма імунізації дитини починається з першого дня життя і продовжується до 15-18-річного віку. Індустрія вакцин весь час розвивається і удосконалюється у напрямку безпеки та ефективності вакцин. Усі батьки мають знати, навіщо, коли, як і де необхідно робити щеплення дитині. Без дозволу батьків із дитиною не може бути проведена жодна медична маніпуляція. Медичний фахівець повинен переглянути разом з вами карту імунізації вашої дитини, сказати, яке саме щеплення збираються їй зробити, якою вакциною та якими інструментами. Вас повинні також поінформувати про можливі побічні дії. Ви також маєте право ознайомитись із терміном придатності вакцини. Може статися і так, що за якихось причин дитині вчасно не зробили щеплення. Отже ви самі повинні слідкувати за графіком вакцинації вашого малюка і забити на сполох, коли щеплення не запропоновано у визначений графіком термін. Планову вакцинацію може бути відкладено тільки за наявностю гострих проявів захворювання, і її необхідно провести відразу після одужання або покращення стану дитини. У зв'язку з цим перед кожним щепленням дитина повинна пройти огляд лікаря. Тільки лікар може вирішити питання щодо можливості проведення щеплення, включаючи протипокази, які можуть бути у деяких дітей. Не бійтесь і не вагайтесь робити дитині щеплення. Профілактичні щеплення безпечні і більшість дітей їх легко переносить. Тільки в незначній кількості випадків стан дитини може на короткий час погіршитись.

Комплекс профілактичних щеплень необхідний кожній дитині вже на першому році життя. Вкрай важливо зробити щеплення вчасно. Половина всіх смертей від коклюшу, третина всіх випадків поліомієліту й четверта частина всіх смертей від кору виникають у дітей першого року життя. Саме тому в перший рік життя діти повинні одержати повний курс вакцинації. Вакцинація найбільш ефективна, якщо вона проводиться відповідно до графіка, в зазначені терміни або як найближче до них.

З 50-их років минулого сторіччя вакцинація від кашлюку, дифтерії та правця зберегла життя мільйонам дітей та дорослих. Ці щеплення робили вакцинами, що містили цілу клітину неживого кашлюку. Такі вакцини довели свою безпечність і надають реальний захист. Їх і дотепер використовують при вакцинації. Але медики та громадськість все таки були стурбовані з приводу побічних дій таких вакцин: місцевих – почервоніння, біль і набряки у місці введення вакцини, загальних – температура, які зустрічаються частіше, ніж при вакцинації іншими вакцинами. Ця стурбованість призвела до того, що було створено нове покоління вакцин – високо-очищених “безклітинних” кашлюкових вакцин, тобто, на відміну від попередніх цільноклітинних, з клітини збудника кашлюку вибрали тільки необхідні для захисту дитини частки, а решту 10 відкинули. Це дозволило значно зменшити негативні побічні дії. Нові вакцини називаються ацелюлярними (безклітинними) кашлюково-дифтерійно-правцевими вакцинами. Вакцинація не становить небезпеки для дітей-інвалідів, дітей з функціональними розладами й більшістю хронічних захворювань.

Хронічні захворювання не є протипоказанням для проведення профілактичних щеплень. Навпаки, саме у таких дітей можливі важкі ускладнення після перенесеного інфекційного захворювання, якщо щеплення не було зроблено. Планову вакцинацію може бути відтерміновано, якщо у дитини підвищена температура, кашель, застуда, діарея або гострі прояви будь-якого захворювання, включаючи хронічні. У цій ситуації термін щеплення визначає лікар, як і те, чи є будь-які протипоказання для вакцинації. Для кожної дитини, яка проходить вакцинацію, повинні використовуватися стерильні разові голка та шприц. Нестерильні голки та інші інструменти для ін'єкцій можуть призвести до небезпечних хвороб. Обов'язковою вимогою є використання для кожної ін'єкції нової голки і стерильного шприца, навіть для членів однієї родини. Батьки повинні цього вимагати і не соромитися проконтролювати. Жодна вакцинація не захищає від можливості захворіти, але захищає від ускладнень, тяжкості перебігу захворювання, смертельних наслідків та інвалідності. Можна часто почути такі висловлювання батьків: “Краще нехай дитина перехворіє усіма інфекціями в дитинстві, і не треба робити щеплення” або “Усі сусідські діти перехворіли, і ніяких наслідків не було, вони навіть температури не мали. Навіщо ж мені ризикувати?”. Ви повинні усвідомлювати, що неможливо передбачити як ваша дитина перенесе те чи інше інфекційне захворювання. Чи відносно легко, чи матиме важкі або навіть фатальні наслідки. Лікування небезпечних станів є складним і деколи, нажаль, не вельми ефективним. І тільки щеплення може заздалегідь захистити дитину. Тому ризик не робити щеплення є невиправданим.

Всю інформацію про наявні щеплення у Вашої дитини, та про наступні за календарем щеплення, Ви можете дізнатися у вашого сімейного лікаря. На теперішній час в місті Світловодськ та Світловодському районі  наявні всі планові вакцини.

Бажаємо здоров’я Вам та Вашим рідним!

  

  

Районний педіатр                                         Олександр Лаптєв