Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Вірусні гепатити

Опубликовано 09 11 20
     
   

     

   

Вірусні гепатити - це велика група захворювань, які викликаються вірусами, що здатні розмножуватися безпосередньо в клітинах печінки з наступним порушенням їх функцій. Виникає гостре або хронічне запалення печінки, яке деколи призводить до цирозу і, навіть, раку.

  Сьогодні відомо вісім типів вірусу гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT. Віруси гепатиту вважаються одним з основних факторів ризику для здоров'я людства в цілому.

  Протягом останніх років в Кіровоградській області не реєструються гострі гепатити А, В, С, Д та Е. Переважно при захворюваннях печінки виявляються хронічні гепатити.

   Вираженість симптоматики при гепатиті залежить від типу вірусу. Захворювання може проявлятися збільшенням печінки, болем у правому підребір’ї або відчуттям важкості у цій ділянці, диспепсичними явищами, жовтяницею та свербінням шкіри, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, потемнінням сечі та знебарвленням випорожнень, загальною слабкістю та зниженням працездатності. А може, навпаки, перебігати взагалі безсимптомно або із слабко вираженою симптоматикою, тоді людина навіть не підозрює про наявність у неї захворювання. Таким перебігом характеризується гепатит С, який, зачасту, виявляють лише на стадії цирозу печінки.

  Різні типи вірусів харктеризуються різними шляхами передачі, інтенсивністю клінічних проявів, чутливістю до лікарських препаратів та методами профілактики.

  Вірусний гепатит А та Е – це гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки. Джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання. Вірус передається через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки. Переважна більшість захворілих повністю одужують від гепатиту А з довічним імунітетом.

  Вірус гепатиту Е передається, головним чином, через забруднену воду та харчові продукти. Вірусний гепатит Е дуже небезпечний для вагітних жінок, має важкий перебіг і, навіть, може привести до смерті.

  Гепатити B і C передаються шляхом проникнення вірусів в організм людини при порушенні цілісності шкірних покривів та слизових оболонок, зокрема, статевим шляхом, під час пологів, хірургічних втручань, переливання крові та її компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів та виробів медичного призначення, під час пірсингу, татуювання, а також через засоби для дотримання особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці).

  Приблизно 686 тис. чоловік вмирають щорічно від інфекції гепатиту В, включаючи цироз і рак печінки як наслідок хронічної інфекції гепатиту В. Захворювання можна запобігти за допомогою наявної в даний час безпечної та ефективної вакцини.

  Вірус гепатиту С може викликати як гостру, так і хронічну інфекцію, яка варіюється по тяжкості від легкої хвороби, яка триває кілька тижнів, до серйозної довічної хвороби. Сьогодні вакцини від гепатиту C не існує. На щастя, при своєчасній діагностиці та лікуванні гепатиту, з цією хворобою можна успішно боротися (лікування забезпечує повне виведення вірусу з організму людини) і про це повинні знати всі!

  Щоб уникнути інфікування вірусними гепатитами А і Е необхідно:

-  використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише безпечну питну воду, ретельно мити руки з милом, використовувати індивідуальні рушники, вживати якісні продукти харчування.

  Профілактику парентеральних вірусних гепатитів (В та С) забезпечують наступні санітарно-гігієнічні заходи:

- в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травмувань;

- під час отримання медичної допомоги у медичних закладах, косметологічних процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у медичного персоналу;

- з метою профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати індивідуальні засоби захисту.

  Оскільки сьогодні вакцина надійно захищає людину лише від зараження вірусами А і В, то основним методом профілактики зараження вірусними гепатитами залишається безпечний спосіб життя, уважне та обережне ставлення до свого здоров’я !!!

   

  

Лікар-інфекціоніст

КНП «Світловодська ЦРЛ» СМР                       Галина ТАЛАЛАЄВА

   
« Предыдущая запись